fbpx

01. Búrky

Krtkodom sme obzvlášť starostlivo pripravili na zvládanie búrlivých prejavov počasia.

Počas prívalového dažďa dáždnik zo zelenej strechy a dvojitej izolácie proti vode neprepustí ani kvapku.

Strecha z hrubej vrstvy zeminy s ľahkosťou odolá akémukoľvek krupobitiu, krúpy nerozbijú strešnú krytinu, ani ťažký sneh nepreborí strechu. Totižto namiesto strešnej krytiny je krtkodom doslova zabalený do hrubej vrstvy zeminy, ktorá dom bezpečne a spoľahlivo ochraňuje dokonca i pred bleskami.

Zrážkovú vodu dokáže krtkodom zadržiavať a využívať v prírodnom kolobehu.

Hrubá vrstva zeminy na streche zrážkovú vodu zadrží a nasaje do seba. Samospádom sa voda postupne uvoľňuje, čistí cez hrubú vrstvu zeminy a korene rastlín, a pomaly steká do studne alebo jazierka. Voda zo studne sa používa na splachovanie WC, sprchovanie alebo zalievanie záhrady a tak minimalizujeme spotrebu vody v domácnosti.

02. Vietor a padajúce stromy

Dom v skutočnosti prekáža vetru v ceste. S príliš silným vetrom prichádzajú ničivé účinky a hmotná škoda na dome. Vietor pováľa stromy a so sebou odnáša strešnú krytinu, občas aj celé strechy.

V krtkodome ste pred vetrom a padajúcimi stromami v zaručenom bezpečí. Ani ten najsilnejší vietor nikdy neodfúkne strechu, krtkodom má na streche trávu. Keď na strechu krtkodomu padne strom, domu sa nič nestane, na streche je hrubá vrstva zeminy a tá sa nijak nepoškodí.

Vietor krtkodom omnohokrát menej ochladzuje. Klasický dom je vetrom ochladzovaný zo všetkých strán, krtkodom len z jednej strany. Vykurovanie krtkodomu bude pre vás lacnejšie ako v klasickom dome.

03. Nízke a vysoké vonkajšie teploty

Nech je teplo, nech je zima, v krtkodome je vždy príjemná teplota. Ako sme to dosiahli? Úplne jednoducho.

Dom sme prikryli perinou z hrubej vrstvy zeminy a iba z najteplejšej strany sme vpustili cez veľké okná teplo zo slnka. Cez leto slnko ohrieva perinu zo zeminy. V zime táto vyhriata perina zohrieva dom, naopak v lete príjemne chladí.

A že to je veľmi účinné riešenie potvrdzuje skutočnosť, že v krtkodome trvá celá vykurovacia sezóna len 90 dní (v klasickom dome priemerne 210 dní). Kúrite a chladíte menej a preto oveľa lacnejšie. A to všetko vďaka prírode, nie zložitej a drahej technike.

 

Viac o vykurovaní krtkodomu tu.

04. Zosuvy pôdy a zemetrasenie

Konštrukcia krtkodomu je postavená tak, aby dom bez obáv odolal zosuvom pôdy a zemetraseniu. Najdôležitejšia vlastnosť konštrukcie krtkodomu je jeho väčšia pevnosť a odolnosť ako požaduje norma proti zemetraseniu a zosuvom pôdy.

Murovaná konštrukcia domu pri zemetrasení a zosuve pôdy nevydrží a popraská. Konštrukcia krtkodomu nie je murovaná, ale je odlievaná na mieste z jedného kusa betónu.

Pevnú betónovú konštrukciu následne zasypeme zeminou a tým ju stmelíme do súdržného celku so zemským povrchom. Počas zemetrasenia krtkodom plne spolupracuje so zemským povrchom – dom sa hýbe v smere so zemou. Domy postavené nad zemským povrchom sa počas otrasov nedokážu pohybovať v smere so zemou, preto praskajú a padajú.

Zosuvu pôdy zabráni priamo konštrukcia krtkodomu. Krtkodom je jedna obrovská oporná konštrukcia zhotovená z odolného materiálu mnohokrát stabilnejšia ako bežné oporné konštrukcie.

05. Požiar

Inšpirovala nás príroda. Pri lesnom požiari zhoria všetky príbytky nad úrovňou zeme, prežijú len tí lesní obyvatelia, ktorí majú svoj domček chránený zemou, pretože zemina nehorí, chráni príbytky nielen pred požiarom, ale aj pred bleskami.

Krtkodom má ešte lepšiu a to rovno dvojitú ochranu proti požiaru.

Prvá vonkajšia protipožiarna vrstva je zemina na streche a okolo domu. Plní dve významné funkcie, chráni dom proti požiarom zvonku a bezpečne odvádza blesky.

Druhá vnútorná protipožiarna vrstva je z nehorľavej betónovej konštrukcie, ktorá je taká odolná, že i keby sa požiar dostal dovnútra domu, žiadne zložité rekonštrukcie po požiari krtkodom nevyžaduje. Nemusíte sa báť, krtkodom ohňu nepodľahne, vždy budete mať strechu nad hlavou.

06. Poistenie

Vniknutie cudzích osôb do krtkodomu je výrazne sťažené. Krtkodom je prístupný len z jednej, maximálne dvoch strán, tie sa ľahšie ustrážia ako štyri strany. Ušetríte na drahých technických zabezpečovacích zariadeniach. Krtkodom je chránený ľahšie a lacnejšie proti vniknutiu cudzích osôb.

V porovnaní s iným domom, krtkodom je oveľa bezpečnejší dom proti prírodným živelným pohromám. Možno nedostanete od poisťovne výhodu v podobe nižšej sumy poistky, ale dostanete väčšie pokrytie rizík. V kopci kde hrozí zosuv pôdy, alebo stekajúca voda s bahnom, vám poisťovňa bežný dom nepoistí, ale krtkodom poistí, pretože krtkodom odoláva búrkam, aj zosuvom pôdy a i ďalším živelným pohromám.

Krtkodom vždy poisťovňa poistí ochotne, pretože u krtkodomu hrozí omnoho menšie riziko škôd spôsobených živelnými pohromami alebo vlámaním. Máte potom dôvod poisťovať krtkodom proti živelným pohromám?

Drenážny systém, odvodnenie stavby a ochrana pred dažďom

Drenáž, vodný cyklus, systém voda, krtkodom, zelená strecha.

Zemina okolo domu chráni pred ohňom, nízkymi a vysokými vonkajšími teplotami

Fungovanie domu pri zemetrasení. Dom sa hýbe so zeminou, má preto minimálne poškodenia

Krtkodom vás ochráni pred vetrom a padajúcimi stromami

NAŠE REALIZÁCIE

Pozrite si naše už zrealizované projekty.
null

Krtkodom Rohožník

Úplne prvým našim projektom je krtkodom Rohožník, ktorý bol dokončený v roku 2013 a je trvalo obývaný.

null

Krtkodom Pod Lesom

Bezstarostný sebestačný dom s príťažlivým vzhľadom.

null

Krtkodom Hoblina

Dom Hoblina nevzbudzuje pozornosť, nepozorovane a citlivo sa spája do jedného celku s okolitým terénom.