fbpx

01. CHLADENIE

Po skúškach v lete 2013 na konci horúčav s vonkajšími teplotami 40°C takmer denne, sme zistili nasledujúce. Krtkodom chladenie nepotrebuje. Vďaka masívnej konštrukcii a teplote v okolitej zemine okolo 10°C je nemožné prehriať dom. Bez klimatizácie, bez vonkajších roliet, bez tienenia okien prístreškom, bez vetrania v noci sa teplota vyšplhala na 26°C, co bolo o 14°C chladnejšie ako bolo v rovnakom čase vonku. (ešte na stavbe) Skôr ste mali pocit chladu, než tepla. V krtkodome s prekrytím strechou je teplota max 24°C. Klimatizáciu teda určite nebude treba a ani nenavrhujeme do krtkodomov.

02. VETRANIE

Pre pasívny dom je takmer potrebné nútené vetranie, teda rekuperácia vzduchu v zimných mesiacoch. Kedže vetraním odchádza až 30% tepla. V bežných domoch. Krtkodom je iný. Chladný vzduch sa síce počas vetrania dostane do domu. Ale vďaka masívnej akumulácii je tento hneď ohriaty na teplotu interiéru. Krtkodom ťaží zo stabilnej teploty interiéru. Energetické príjmy domu potom túto energiu doplnia. Bilancia energie je teda takmer nulová. 

Rekuperáciu do krtkodomov inštalujeme z dôvodu väčšieho komfortu pri vetraní. Aby sa obyvatelia nemuseli vôbec starať o dostatok čerstvého vzduchu.

Teplota v interiéri Krtkodomu

NAŠE REALIZÁCIE

Pozrite si naše už zrealizované projekty.
null

KRTKODOM KAVEČANY

Máme severo-západný svah a chceli sme Krtkodom. Netušili sme, že Krtkodom môže mať fasádu z dvoch strán. Máme súkromie, aj preslnený dom.

null

KRTKODOM ZEMPLÍN

Chceme dom, s ktorým budeme sebestační. Kde budeme vedieť dopestovať zeleninu aj v zime. Chceme dom, o ktorý bude ľahká starostlivosť.

null

KRTKODOM POD LESOM

Po dlhom uvažovaní sme si vybrali práve Krtkodom pod lesom, pretože spĺňa naše dve rozhodujúce požiadavky a tými sú sebestačnosť a pohodlie.