fbpx

Svetla je v dome dostatok!

Teraz vážne. Pre vydanie stavebného povolenia je potrebné splniť príslušné normy STN EN 15193 (energetická hospodárnosť osvetlenia) či STN EN 14 665 (kritériá pre osvetlenie) a STN EN 14 464 (osvetlenie pracovísk) na požiadavky na osvetlenie budovy. Podľa normy musíte mať v dome plochu okien minimálne 10% z podlahovej plochy. Priemer v krtkodomoch je 15%, čo ich radí medzi výrazne lepšie osvetlené, než je bežné domy. Vyberte si ekologické a zdravé bývanie v Krtkodom. Inšpirujte sa a pozrite si prípadové štúdie, ktoré sme zrealizovali. Využite všetko čo ponúka pasívny dom.

Množstvo svetla

Množstvo svetla v interiéri si môžte zvyšovať podľa chuti. Orientácia domu prevažne na južnú stranu je len výhodou. Zvyšuje sa množstvo svetla a prijatého tepla. Slnko v našich zemepisných šírkach máme z juhu. Preto okno orientované na južnú stranu má násobný zisk svetla ako rovnaké okno orientované na sever.

Tepelný zisk je samozrejme tiež vyšší na južne orientovanom okne. Okno orientované na juh má ale väčší solárny zisk cez deň, ako počas noci tepelnú stratu. Okno teda bude aktívnym vykurovacím prvkom. Naproti tomu okno na sever bude mať pomer ziskov a strát negatívny. Preto väčšina domov má na sever menšie okná, alebo žiadne. Krtkodom nemá žiadne, budete na tom teda lepšie. Svetlo v dome je dôležité pre vaše pohodlie a zdravie. Naše pasívne domy Krtkodom sú presvetlené.

Dosah svetla

Dosah svetla do domu je bežne do 6,0m. Zvýšiť dosah svetla sa dá rôznymi spôsobmi. Najľahšie je osadiť okná vyššie, ideálne až tesne pod strop. Druhá možnosť je postaviť strechu šikmú, pri oknách vyššiu, aby okná mohli ísť ešte vyššie (príklad hobliny a jej obývačky). Možnosť osvetlenia svetlovodom, átriom, či optickými vláknami tiež prichádza v úvahu. Treba však zvážiť cenu a výkon pre konkrétny dom. Ideálne je, keď máte v zadnej časti domu wc, kúpelňu či techniku bez priameho osvetlenia z exteriéru. Tak ako v bytoch.

Tienenie okien v letných mesiacochPresah strechy s počítanou vzdialenosťou je jedna možnosť. Môžte si tiež zvoliť vonkajšie žalúzie či rolety. (mimochodom. vnútorné žalúzie nespôsobia takmer žiadnu ochranu pred teplom v dome. Raz sa teplo dostane cez okno do domu, už ohrieva. Vnútorné žalúzie spôsobujú len to, že neohrieva infračervené svetlo Vás priamo) Vhodným riešením sú markízy. Tieto viete použiť ako tienenie len vtedy, keď je potreba a môžte tiež tieniť bez zatemnenia si domu, keď je markíza horizontálne rozvinutá.

NAŠE REALIZÁCIE

Pozrite si naše už zrealizované projekty.
null

KRTKODOM KAVEČANY

Máme severo-západný svah a chceli sme Krtkodom. Netušili sme, že Krtkodom môže mať fasádu z dvoch strán. Máme súkromie, aj preslnený dom.

null

KRTKODOM ZEMPLÍN

Chceme dom, s ktorým budeme sebestační. Kde budeme vedieť dopestovať zeleninu aj v zime. Chceme dom, o ktorý bude ľahká starostlivosť.

null

KRTKODOM POD LESOM

Po dlhom uvažovaní sme si vybrali práve Krtkodom pod lesom, pretože spĺňa naše dve rozhodujúce požiadavky a tými sú sebestačnosť a pohodlie.