fbpx

01. JUŽNÁ STRANA

Pôdorys pre každý pasívny dom je dôležitý a pri návrhu Krtkodomu na to myslíme. Pre vytvorenie pasívneho domu je potrebné mať čo najviac okien na juh. Pri krtkodomoch máme všetky okná na južné strany orientované.

Najviac svetla a energie zo slnka dostaneme do domu z juhu. Zo severu sú okná čistá strata energie bez dostatočného preslnenia.

Pre dosiahnutie pasívneho domu je potrebné mať čo najviac okien na juh. Pri krtkodomoch máme všetky okná na južné strany orientované.

Maximalizujeme tak energetické zisky. Pre oblasť domu, kde je menej svetla, nechávame techniku, šatník, špajzu, chodbu či kúpeľňu.

Okná len na jednu stranu. Sokratove usporiadanie domu sa všetci snažíme už stáročia dosiahnuť.

02. SEVERNÁ STRANA

Princíp domu pochádza z gréckeho megarónu (teda veľkého hlavného priestoru domu. Akési srdce domu) s predsieňou (3). Je akýmsi prechodným medzipriestorom. Jeho funkcia je v lete ochrániť vnútorný priestor od slnečných lúčov.

Zo zadnej strany domu (5) od severu je nárazová bariéra, kde je sklad, hygienické zázemie, alebo dnes používaná technika.

Krtkodom je zo severnej strany chránený samozrejme zeminou. Zo sokratovského usporiadania domu vychádza každý návrh domu pre vás. Vyberte si aj vy pasívny dom, ktorý má správne usporiadanie.

03. STRECHA

Čo najviac zaváži v zimnom období je zvažujúca sa strecha. V prednej časti je vyššia z dôvodu privedenia svetla a tepla hlbšie do priestoru domu. Aby ste aj v sychravých dňoch mali dostatok prirodzeného svetla.

Namiesto predsiene, či väčšieho presahu strechy dnes vieme využiť žalúzie či markízy. Ak vás zaujíma téma presvetlenia v našom Krtkodome, tak sa môžete presvedčiť, že svetla je v dome dostatok aj na našej stránke.

Pôdorys domu je prispôsobený požiadavkám na osvetlenie a vetranie. Vetranie zadných miestností krtkodomu je možné aj prirodzene, cez prieduchy.

Pre kvalitné svetlo v interiéry vyšší strop na južnej strane Krtkodomu

NAŠE REALIZÁCIE

Pozrite si naše už zrealizované projekty.
null

KRTKODOM KAVEČANY

Máme severo-západný svah a chceli sme Krtkodom. Netušili sme, že Krtkodom môže mať fasádu z dvoch strán. Máme súkromie, aj preslnený dom.

null

KRTKODOM ZEMPLÍN

Chceme dom, s ktorým budeme sebestační. Kde budeme vedieť dopestovať zeleninu aj v zime. Chceme dom, o ktorý bude ľahká starostlivosť.

null

KRTKODOM POD LESOM

Po dlhom uvažovaní sme si vybrali práve Krtkodom pod lesom, pretože spĺňa naše dve rozhodujúce požiadavky a tými sú sebestačnosť a pohodlie.