In: KRTKODOM

Jedinečná lávka na priehrade v Kuchyni fungovala len dva roky. Nazvali ju Bobria hrádza. Tento unikát Bratislavského kraja sa objavil nie len vo videoklipe, ale stal sa obľúbeným miestom napríklad na svadobné fotenie. Čaro tohto miesta pocítili najmä návštevníci, ktorí si tu vychutnávali nedeľné prechádzky s rodinou.

Zatvorenie lávky prinieslo veľkú stratu. Obec však nenašla riešenie nového pontónu. To prinieslo impulz pokúsiť sa navrhnúť niečo pekné, finančne dostupné a dlhodobo funkčné. Vychádzalo sa z problému prechodu medzi hladinou a vzduchom, kde dochádza k degradácii materiálu. Voľba bola jasná. Pontón, ale ako?

Začínali sme voľbou materiálu. Recyklovaný betón by spĺňal ekonomické a ekologické požiadavky a životnosť. Na povrchu by sa však mal človek cítiť príjemne. Ideálne je teda použiť drevo z pôvodnej lávky.

Bodkou za premýšľaním je výpočet. Dôležité je navrhnúť statiku. Nakoľko je rozhodnuté, ako by to malo vyzerať, zabezpečenie výtlaku vody ako pri lodi bude jednoduché. Pontón sme pre lepšiu manipuláciu rozdelili na menšie kusy. Dajú sa tak tvarovať rôzne krivky lávky. Navyše, ak sa pokazí jeden kus, môže sa vynechať či nahradiť. Zvyšok lávky ostane použiteľný. Uzatvorená bude počas opráv na maximálne jeden alebo dva dni. Je to viditeľný rozdiel v porovnaní s ročným uzatvorením.

Medzi čerešničku radíme odvedenie vody, ktorá by napršala a nestihla sa odpariť. V návrhoch sú aj vodomilné rastliny posadené na dno pontónu.

Nevyhnutnosťou projektu sa stali miesta na sedenie a oddych. Boli by ponorené do vody, aby si návštevníci mohli namočiť ruky a byť bližšie pri vode.

Podobne, ako pri skúmaní možností realizovať novú lávku, pristupujeme aj k riešeniu vášho bývania. Vychádzame z vašich potrieb a možností pozemku. Premýšľame nie len o farbe, ale najmä o funkčnosti, minime opráv, jednoduchosti používania a klíme vo vašom dome.