fbpx
Rozhovor
In: Nezaradené

Stavba domu je veľký krok a záväzok na dlhú dobu. Často sa nás pýtate na skúsenosti majiteľov. Ako sa v dome býva. Častejšie však počujeme otázky, čo vás čaká pred stavbou a počas stavby krtkodomu? Stavba je proces a občas treba pre svoj sen prekonať prekážku. 

 

Poznámka redaktora: akceptujeme klientovu prosbu o nezverejnenie fotiek domu. Fotka je ilustračná. 

 

Lenka (firma): Dnes sa tešíte takmer dokončenému krtkodomu. Na tvári Vám vidím úsmev. Podeľte sa s nami, aká bola Vaša cesta za vysnívaným Krtkodomom?

Martin Krajčovič (majiteľ krtkodomu): Komplikovaná, ako všetko čo stojí v živote za to… Nájsť správneho architekta, presvedčiť manželku, presvedčiť úrady..  Fuuu, bolo to dobrodružné J

Lenka: Každý typ stavby má svoje špecifiká. Aká bola Vaša najväčšia obava pred projektom, a aká pred výstavbou?

Martin: Som v celku šikovný majster, ale takáto nezvyčajná stavba si vyžaduje veľkú odbornosť a hlavne skúsenosť a v tom som sa spolahol na pána Pribilu a neľutujem toho, urobil by som to znova. Obával som sa hlavne vody a tlaku zeme. Predsalen ak je dom krytý zemou, hydroizolácie musia byť perfektne spravené.

Lenka: Ako ste ju prekonali?

Martin: Nebolo mi všetko jedno keď mi po zime začala klapkať voda z betónového stropu, ale chcelo to čas a tá rana sa naozaj zacelila vďaka xypexu primiesanemu v betóne.

Lenka: Ako to myslíte, že začala kvapkať voda? Mali ste v streche dieru?

Martin: Spravili sme malú chybu pri technológii výstavby, nestihli sme v horúčavách včas zasypať strechu. Strecha sa praskla a začalo tiecť. Povedali nám, že sa diera vďaka Xypexu sama zatesní. No neverili sme. Našťastie sa zatesnila a my sme mohli pokračovať v stavbe. Je to pre nás nová skúsenosť.

Lenka: Bola stavba náročná?

Martin: Určite bola, ale vnímam to ako stavebné dobrodružstvo. Postaviť bungalov??? To dokáže aj kuchár čašník. Dom pod zemou je výzva!!! Ak je dobre postavený, je k nezaplateniu. Doslova. Ten čerstvý vzduch v lete v dome nevytvoríte žiadnou elektrickou klímou, ten pocit tepla, ked otvoríte dvere domu a nemate ešte zakurene aj keď je vonku -17… To je paráda, ešte raz, K NEZAPLATENIU

Lenka: Náročnejšia ako napríklad pórobetónové stavby, ktoré vidno naokolo?

Martin: Hrubá stavba áno, ale potom je to o vkuse a predstavách majiteľa

Lenka: V čom spočívala náročnosť z Vášho pohľadu?

Martin: Určite treba dávať pozor pri stavbe základov, múrov a stropov ktoré budú v kontakte so zemou, tam nešetrite! Šetrite pri obklade do kupelky. Obklady sa dajú neskôr vymeniť.

Lenka: Z čoho ste stavali základy, múry a stropy?

Martin: My sme si nosnú konštrukciu vybrali z betónu a tá potrebuje viac chlapov a viac času na realizáciu. Fasádnu stenu sme zvolili z pórobetónu.

Lenka: Šli by ste do krtkodomu znovu?

Martin: Určite áno tá klíma a pocit bezpečia je k nezaplateniu.

Lenka: Čo Vám dáva pocit bezpečia v krtkodome?

Martin: Za mnou aj nado mnou je zem, ktorá stlmí náraz padnutého stromu, zem nepremrzne ani sa neprehreje. Dokonale tlmí hluk z vonku a zlodejovi dá menšie možnosti vstupu do domu. A zem nehorí, ale tlmí oheň. Zem je prirodzený ochranca nie len pre zvieratá, ale oddávna aj pre ľudí. Len sme na to zabudli.

Lenka: Čo Vám na krtkodome vadí a čo si naopak chválite?

Martin: Trochu ma mrzí, mi, že sme otočení na sever, ale za to dom nemôže. A zasa sme získali výhľad na les. Chválim to prostredie a pocit ktorý v inom dome nevytvorim. V lete najväčšom horku vybehnem na strechu,odtrhnem si paradajku, polejem kukuricu a zbehnem na kávu do kuchyne kde je príjemných 24 stupňov pri otvorených oknách… Skúste to v bungalove alebo poschoďáku…

Lenka: Načo sa v Krtkodome najviac tešíte?

Martin: Na pokojný život s rodinou, ale to si musíme vytvoriť sami J

 

Chete vedieť viac? Príďte na obhliadku.

Top Home krtkodom, dom so zelenou strechou. Obhliadka.
Obhliadka