Krtkodom Rohožník

 • Úžitková plocha domu: 169m2 
 • Cena stavby od: € 1155 /m2 užitočnej plochy
 • Cena stavby: € 177 450
  (v cene sú terénne úpravy pozemku, oporné konštrukcie, kompletný dom)
 • Energetická trieda: B, po prvej sezóne spotreba energie, vody aj dreva €48/mesiac

POPIS PROJEKTU

Úplne prvým našim projektom je krtkodom Rohožník, ktorý bol dokončený v roku 2013 a je trvalo obývaný. Na dôkaz toho, že robíme len sľuby, ktoré dokážeme splniť, prinášame rozhovor s majiteľom úplne nového krtkodomu. Majiteľ domu sa s nami podelil o svoje skúsenosti s bývaním v našom najstaršom krtkodome.

Hovorí majiteľ prvého krtkodomu na Slovensku:

“Často používame slová ako „trvalo udržateľné“„zelené bývanie“, ktoré väčšine záujemcom o nové bývanie nič nehovoria. Až bývaním v krtkodome som zistil, čo tieto slová znamenajú. Až krtkodom ma naučil žiť hospodárnejší život a premýšľať hospodárne a ako byť viac prospešný pre životné prostredie, pritom si užívať pohodlie, ktoré mi poskytuje krtkodom. Moje slová si môžete overiť buď osobnou návštevou krtkodomu alebo si na vlastnej koži vyskúšať na pár dní bývanie v dome.”

“Čím ma vlastne krtkodom Rohožník presvedčil? Spomeniem len najdôležitejšie vlastnosti tohto zaujímavého domu.

Hneď po prvej zime ma zaujala vysoká úspora energií na vykurovanie a ohrev teplej vody. Spotreba dreva v peci na vykurovanie celého domu (včetne technických miestností) a ohrev teplej vody je neuveriteľne nízka.

Tepelná izolácia v spojitosti s akumulačnou schopnosťouokolitej zeminy za stenami domu, udržujú príjemnú vnútornú teplotu v mraze ako aj horúčavách po celý rok, po celý deň a to bez akejkoľvek klimatizácie.

Dom sa v podstate bez môjho zásahu celoročne sám vykuruje a aj sa sám chladí. Jediné o čo sa musím v zime starať, je dom mierne dohrievať. Nie vykurovať, len dohrievať.

Akumulácia tepla zo slnka do zeminy za stenami domu funguje naozaj dobre. Dom sa v horúčavách neprehrieva a v zime nepodchladzuje. V dome je cez leto príjemný chládok i v najväčších horúčavách. A cez zimu keď svieti slnko, je v izbách príjemne teplo aj bez dokurovania. 

Celý dom je orientovaný na slnečnú južnú stranu. Cez veľké okná slnečné žiarenie dom celoročne vyhrieva a presvetľuje, cez to všetko okná nie je vôbec potrebné zatieňovať ani v najväčších horúčavách, tienenie nebráni dennému svetlu, v izbách nie je tma, ako to býva na bytoch. 

Významným prínosom pre čisté životné prostredie je to, že dom odpadovú vodu nezbiera a nevypúšťa do obecnej kanalizácie, ale sám si vodu čistí prírodným spôsobom cez koreňovú čističku.

Pretože som dosť pracovne vyťažený, oceňujem nízku náročnosť na údržbu domu.

Celú výstavbu domu som sledoval od základov, takže som si istý, že dom nemá žiadne skryté vady.

Na ochranu svojho majetku mi postačuje len jedna kamerapred domom, pretože do domu sa dá dostať len z jednej strany a tá vie byť neustále monitorovaná.

Dom je postavený vo svahovitom pozemku, ktorý bol v oveľa nižšej cene ako pozemok na rovine, to sa odzrkadlilo aj v prijateľnej kúpnej cene domu.

Krtkodom ma oslovil svojou jedinečnosťou, ktorú som nikde v regióne nevidel, poskytuje mi všetko pohodlie, ktoré som požadoval.

 

Charakteristika domu:

 • Kúrenie: solárne panely, pec s výmenníkom na ohrev vody, bojler s elektrickou špirálou ako záloha. Menší zásobník na vodu 380L, v ktorom je druhá nádoba na úžitkovú vodu s objemom 120L. Podlahové kúrenie pre rozvod tepla v dome.
 • Škrupina domu: betónová, izolovaná dual-seal-om (z interiéru opraviteľná hydroizolácia) materiál izolácie je prírodný bentonit, ktorý nedegraduje. Životnosť je predpokladaná na 100+ rokov.
 • Fasáda domu: drevená konštrukcia plná tepelnej izolácie. Okná so zasklením Solar.
 • Vnútorné priečky: drevený rám, OSB dosky, hlinená omietka
 • Stropná doska: drevo spriahnuté s betónom.

Zdieľat projekt:

Máte záujem o takýto projekt?

Kontaktujte nás a vypracujeme Vám projekt podľa predstáv