fbpx
Prefabrikovaný systém Krtkodom. Foto: Tomáš Slávik. Stavebný systém.

Téme krtkodomov sa venujeme už od roku 2010. Už pri prvom dome sme mali veľké úvahy o tom, ako robiť krtkodomy čiastočne predpripravené v hale. Prvý krtkodom bol dokonca pripravený ako prefabrikovaný. Majstri nás nakoniec presvedčili, že máme realizovať všetko na mieste.

 

Prečo prefabrikáty:

 • Vyrábajú sa v suchu a v stabilnej teplote a navyše na pevnom podklade. Výsledkom je presnejšia výroba a krajšia stavba. Presnosť do 5mm.
 • HYDROIZOLÁCIA je dôležitá. Pri prefapaneloch stačí skontrolovať výrobný proces pri betonáži, k čomu príde náš technik na stavbu, a stavba bude fungovať. Kontrolovať 100-ky m2 fólie je naproti tomu buď drahé, alebo je to nekonečný príbeh. Ochrániť fóliu v zemi je tiež náročné, naproti tomu hydroizolačný systém krtkodomu bude tak dlho funkčný, ako dlho bude betón stáť.
 • Výkopy vo svahoch je možné robiť dvoma spôsobmi. Pažením, teda pomocnou opornou konštrukciou s vertikálnym výkopom. Alebo svahovaním bez pomocnej konštrukcie. Oba spôsoby majú jednu nevýhodu. Musia byť robené rýchlo, pretože prestoje stoja peniaze. Pri prefabrikátoch sa súčasne dá pripravovať výkop so základmi a prefabrikáty v hale. Čas na realizáciu v odkopanom svahu sa prefabrikáciou skracuje o 4 – 6 týždňov.
 • Denno-denná dochádzka partie chlapov na stavbu dnes znamená veľké náklady na prepravu. Prefabrikáty priveziete na stavbu priemerne za 3000 €. Denné cestovanie partie chlapov na stavbu stojí 120 € / deň. Pri dochádzke 6 týždňov je to 120 € x 30 = 3600 €. Ušetríte tak 900 € na doprave. 
 • Pri prefabrikátoch sa náročná práca rozdelí na viac menších častí. Chlapi majú zmenu v práci a tak ich práca viac baví. Ak ľudí viac baví práca, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že bude dobre spravená. 
 • Hrubá stavba pri prefabrikátoch za 10-15 dní „vyrastie“ pred očami. Najťažšie na krtkodome je práve zrealizovanie hrubej stavby, na ktorú sú kladené vysoké nároky spoľahlivosti. Ak je hrubá stavba rýchlo hotová, môže sa rýchlo zasýpať. V priebehu jedného leta, 2 mesiacov môžte mať vykopané, postavenú hrubú stavbu a zasypanú. A potom si už môžte pokojne určovať tempo výstavby podľa svojich preferencií. 
 • Cena stavby až zo 40% závisí od dizajnu domu a výbavy domu. Cena prefabrikovaného systému sa na celkovej cene domu prejaví nárastom o 1-2%, teda zanedbateľným vzhľadom na rýchlosť výstavby a možnosť stavať aj v horšom počasí.

 

Čo sme chceli dosiahnuť prefabrikátmi:

Asi každému je jasné, že čo sa skladá z veľkých kusov, to má menej starostí na stavbe. Vyrobené prefabrikáty pre krtkodom sú tvorené so zreteľom na celkovú hmotnosť. Žeriav by stál veľa zdrojov, preto sú prefabrikáty pripravené s hmotnosťou pre zdvih bagrom, či merlom, rukou na nákladiaku z miestnych stavebnín. To umožňuje svojpomocnú výstavbu.

Aby bola dodržaná kvalita stavby, na každé zhotovovanie hrubej stavby dohliadne po 2 dni technik z tímu krtkodom. V náklade vám prinesieme na stavbu všetky potrebné prvky. V prípade požiadavky aj podperné stojky pre štádium betonáže.

To najlepšie. Prefabrikáty sú niečo ako stratené debnenie. Na mieste sa zmonolitňujú, pričom betónové jadro prechádza okolo celého domu.  Vďaka tomu máte zaručenú jednoliatu konštrukciu, tuhú a dlhodobo bezpečnú. Polo-prefabrikovaný systém krtkodomu šetrí až 55% množstva betónu, pretože ekológia je dôležitá. 

Prefabrikát, system krtkodom, stavebný systém krtkodom.
Prefabrikát, system krtkodom

Pre vašu bezpečnosť:

Pri stavbe je dôležitá najmä dôvera v daný stavebný systém. Mať 500 domov a 20 rokov overené je síce super, no trvá to 20 rokov. Preto sme zvolili iný prístup. Testovanie.

 • Základnou požiadavkou je test vodotesnosti v tlakovej vode. Testovali sme 10 m vysoký vodný stĺpec v laboratóriu. Na stavbe máme maximálny možný vodný stĺpec 2m. Až 5-násobná rezerva nás potešila a príde nám dostatočne bezpečná z dlhodobého hľadiska.
 • Druhou základnou požiadavkou je možnosť jednoduchej montáže a prenosnosti. Kus, ktorý vidíte na obrázku sme dvíhali vo dvojici ručne. Na stavbu prídu aj väčšie kusy, preto sa hydraulická ruka na pomoc hodí.
 • Treťou testovanou vlastnosťou je možnosť rýchlosti betonáže. Testovali sme betonáž v chladnom, hmlistom počasí, -2°C a vlhkosť 80%. Betonáž prebehla nad očakávania hladko. Dodržiavali sme limity, ktoré predpisuje výrobca materiálu debnenia v Rakúsku. Výhodou je, že debnenie je izolant a teda betón nezmrzne ani sa nevysuší. 
 • Rovnako dôležitou je statika. Pripravujeme ďalšie zefektívňovanie stavebného systému po testovaní, ktoré plánujeme v roku 2020. Pomáhajú nám špecialisti od dodávateľov materiálov a testovať si nechávame výrobky v špecializovaných laboratóriách. Výsledky poskytujeme klientom k nahliadnutiu. 

Vďaka prefabrikovanej výrobe môžme redukovať množstvo použitého materiálu. Ako dreva, tak aj betónu. Ďalším výskumom sa isto otvoria ďalšie možnosti použitia. Aktuálne sa tešíme z veľkej variability systému. Príroda sa nám poďakuje pretože LCA (life cycle assesement) preukázal, že daná konštrukcia krtkodomu má pozitívnu CO2 stopu už počas 25-ročnej životnosti. A domy staviame na 50 rokov.

 

Ďakujeme všetkým spolupracujúcim. Ďakujeme aj donorovi, ktorý neváhal investovať do výskumu a vývoja.

Buďte aj vy súčasťou skvelej myšlienky a podporte ďalší výskum na Technickej Univerzite v Košiciach. Prvý testovací kus nám čiastočne pomohol zaplatiť jeden záujemca, za čo mu srdečne ďakujeme. 

 • Za vyzbieraných 10.000 € bude prvá séria testov.
 • Za vyzbieraných 15.000 € budú okrem prvej série testov prepočítané a vylepšené nové možnosti vyľahčenia.
 • Za vyzbieraných 25.000 € bude môcť prebehnúť 2-3 testovacie série a 1-2 vylepšenia konštrukčného systému. Aby sme vedeli dodať lacnejšie a ekologickejšie.

Bližšie info o investícii do výskumu nás kontaktujte na:

kontakt@krtkodom.sk alebo +421 908 496 963

 

Spýtajte sa na aktuálne dodacie lehoty pre nosný a hydroizolačný systém krtkodomu. TU.

 

Priebeh výstavby

Každá stavba je iná. Táto napríklad trvala 16 pracovných dní plus prestoje pre dážď počas výkopov a tvrdnutie betónu základov.

Prefabrikovaný systém krtkodom
Prefabrikovaný systém krtkodom, pripravené na prevoz k zákazníkovi.

 

S prvým panelom je dobré dať si načas. Začíname s panelom číslom 1, očíslované sú všetky.
Podľa kladačského plánu zostavíte stropy aj steny. Vďaka presnosti prefabrikácie zapadnú do seba a na stavbe ide práca od ruky.
Až 90% výstuže je umiestnenej v prefabrikátoch. Pár kusov železa, hlavne na styky a spoje je potrebné doložiť na stavbe.

 

Prestrešenie, aj stropnú dosku je potrebné podstojkovať. Stavbu pred betonážou postavíme celú a skontrolujeme rovinnosť, zavetríme steny.