fbpx
In: Nezaradené

Najlacnejšia energia je tá, ktorú nepotrebujeme

V zemine si ochraňujeme čistú vodu a potraviny ale komfortne sa vieme chrániť aj my ľudia. Takéto zabezpečovanie sa má svoje výhody a preto začalo ľudstvo využívať jaskyne. História poukazuje na to, že sa bývanie v zemi periodicky vracalo. Na Slovensku máme takéto príbytky z obdobia 16. až 17. storočia, v Brhlovciach, ktoré sú vytesané do tufových skál. Tieto obydlia boli ochranou nie len pred nájazdami Turkov ale aj pred teplotou. Pred vandalizmom sa chránime dodnes. V tureckej provincii Aksaray sa schovalo do zeme 18 000 ľudí a v Číne bol život v zemi nutnosťou. V Maďarsku a na Islande sa v niektorých domoch v tufových skalách býva dodnes. Ako na to? Stačí spraviť suchý priestor a v zime si trochu prikúriť. V lete sa naopak chladiť nepotrebujeme. Výhodou bývania v zemi je teda minimálna potreba energie na prežitie.

 

Nemáme nič cennejšie než prírodu a preto ju treba chrániť

Ľudia zaberajú čoraz viac zelene v mestách aj v dedinách. Tá je nahrádzaná betónom, dlažbou, asfaltom a inými materiálmi. Krtkodomom však zachovávame prírodu a úrodnú pôdu. Je to práve strecha, na ktorej sa dá pestovať, vyrába kyslík a čistí vzduch od prachu. Zároveň znižuje hluk a zeleň je z estetického hľadiska prívetivá aj pre susedov. Zelenú plochu, ktorú by sme zabrali domom, vieme nahradiť intenzívnou zeleňou na streche či fasáde.

 

Adaptácia na povodne a globálne otepľovanie

Betónová či pálená škridla alebo plech, ktoré sú využívané ako bežné materiály, ohrievajú blízke okolie domu. Teplota nad strechou sa vie v lete vyšvihnúť až na 90°C. Zeleň, ktorú má Krtkodom na streche a z troch strán domu, spôsobuje teplotu o 3-5°C nižšiu, ako je pred domom na anglickom trávniku. 50 cm zeminy na streche tejto jedinečnej stavby vie dopomôcť k upravovaniu teplôt v blízkom okolí domu. V zime je naopak vyhrievaný z časti zeminou a tým menej vykurujeme a vyhrievame vzduch okolo. Takto sa zadrží viac snehu a po roztopení ostane voda na streche a svahoch. Toto je perfektný spôsob ako znížiť jarné problémy s povodňami. Viete si predstaviť, žeby na Slovensku neboli povodne? Ak by 50% domov boli práve Krtkodomy, bolo by to reálne. A čo takto predstava, že by ste nemuseli zavlažovať záhradu? Vodu po daždi zadržíte na dome aj niekoľko dní.

 

Absolútny pokoj a miesto pre dobrý spánok

Ochrana zeminou prináša život bez klimatizácie a dokurovania. Šesť ľudí dokáže Krtkodom (120m2) vykúriť vlastným bytím. Čo viac potrebujete? Snáď len ticho a slnko. V Krtkodome nepočujete ani stíhačky z blízkeho letiska. Signál na mobil je v dome samozrejmosťou. Slabí je len v zadnej časti. Tento elektromagnetický tieň je vhodné využiť na dobrý spánok.


Žiť slobodnejší život znamená byť nezávislý

Majitelia sa rozhodnú či chcú byť úplne sebestační alebo len čiastočne oslobodení od inžinierskych sietí. Vodu čistíme z vlastných studní. Odpadovú vodu čistíme v koreňovej čističke a elektrinu si vyrábame v mieste potreby. Odporúčame batérie pre uskladnenie len s neškodnou náplňou, bez olova. Zeleninu pre svoju rodinu si viete pestovať na vlastnej záhrade na svahoch na boku domu či na streche.  Zatiaľ možno utópia, neskôr možno nutnosť.


Užívajte si voľno s rodinou

Zelenú strechu Krtkodomu treba pokosiť dvakrát do roka. Dokonca môžete nechať prírodu robiť si svoje a staráte sa len o interiér. Ak bývate na stabilnom svahu, nemusíte sa báť veterných smrští ani povodní. Pred vandalmi chránite len jednu fasádu. Toto všetko je zárukou pokojného života a množstva voľného času pre seba a rodinu.

Bývanie blízke prírode v modernom svete
Byvanie blízke prírode. Moderné bývanie ako v jaskyni.