In: KRTKODOM

V súčasnosti si spoločnosť čoraz viac uvedomuje výhody ekologického bývania. Konečné rozhodnutie pri plánovaní vlastného rodinného domu však nemusí byť až také jednoduché. Krtkodom sa od klasických domov výrazne líši a ponúka nespočetné množstvo výhod, vďaka ktorým dostane váš nový domov úplne iný rozmer.

V čom je ekologické bývanie lepšie než klasické?

– zdravšie domáce prostredie prostredníctvom zlepšenej kvality vzduchu v interiéri
– pohodlnejší dom v dôsledku menších teplotných zmien
– návratnosť investícií prostredníctvom úspor energie a nižších nákladov na údržbu
– pozitívny vplyv na životné prostredie
– zníženie využívania prírodných zdrojov

Eko znamená lepšiu izoláciu, tesné vedenie, zabezpečené dvere a okná, efektívne vykurovanie a chladenie, efektívne osvetlenie a spotrebiče.

Eko predstavuje batérie a sprchové hlavice s nízkym prietokom, dvojité splachovacie toalety, účinné zavlažovacie systémy a riadenie dažďovej vody na mieste. Aj toto všetko vedie k nižším účtom za vodu.

Ekologické bývanie pre vás znamená kvalitnú budovu, ktorá trvá dlhšie ako porovnateľný produkt. Časom ušetríte náklady na údržbu a náhradu.

Pre niektoré rodiny je celoživotnou snahou nadobudnúť cenovo dostupné bývanie. Dostupnosť by sa ale nemala prirovnávať k zmiereniu sa s nižšou kvalitou.

Dnes rodiny so strednými príjmami zisťujú, že je pomerne ťažké vlastniť svoj domov. Mnoho ľudí sa preto rozhoduje medzi kúpou nového alebo starého domu, s jeho postupnou rekonštrukciou.

Cenovo dostupnejšie domy majú niekoľko znakov.

– Minimum priečok
Majú čo najmenej priečok. Každá stena niečo stojí a túto cenu treba zaplatiť.

-Jednoducho spracovaný interiér
Nikto v nich nerieši milimetrové presnosti, pretože to stojí niekoľkonásobne viac práce a tým aj peňazí.

– Lacné interiérové povrchové úpravy
Obkladový materiál v interiéri je čo najlacnejší. Často stačí OSB doska ako povrchová úprava interiérových stien, stropu a podlahy.

– Drevo bez ochrany
Niektoré domy majú minimálnu alebo dokonca žiadnu ochranu dreva pred škodcami, hnilobou či požiarom.

– Jednoduché kúrenie
Tieto domy majú jednoduchý vykurovací systém, najčastejšie centrálne umiestneným krbom v strede domu. Tým sa ale vykuruje čo najmenší priestor.

– Svojpomocná výstavba
Lacné domy si ľudia stavali sami svojpomocne. Svoju prácu do nákladov na dom nerátali. Takto sa stavalo vždy. Svojpomocná výstavba je náročná na zručnosti a vedomosti, ktoré keď chýbajú, kvalita stavby môže mať chyby a nemusí spĺňať požadované normy.

– Potrubie v interiéri
Potrubia, ako prívod vody a potrubie odpadovej kanalizácie mávajú zvyčajne v interiéri. Rozvody potrubných inštalácií sú čo najbližšie pri sebe. To znamená, že kúpeľňa, práčovňa a kuchyňa sú v tesnej blízkosti vedľa seba.

Poznáte nevýhody starého domu?

Rozmiestnenie miestností je dané a preto dom musíte brať taký, aký je. Platí to aj pre rozmiestnenie miestností, ktorým sa musíte prispôsobiť vy. Vašim predstavám sa miestnosti prispôsobiť už nedajú. Starý dom taktiež nevyhovuje dnešným ani najzákladnejším normám a to hlavne tepelným. Riskujete totiž, že budete mať veľmi vysoké náklady na kúrenie.

Životnosť väčšiny materiálov je na vrchole a tak sa začína prejavovať  vek domu. Je teda potrebné ich nahradiť. Opotrebovanie vekom je možné vidieť voľným okom, ale nie vždy.

Skryté vady občas neodhalí ani skúsený odborník. Pôvodný majiteľ chce dom výhodne predať, preto občas slabé stránky domu zatají alebo o nich vôbec nevie. Dôsledkom je, že aj keď sa vám môže na prvý aj druhý pohľad zdať, že dom je celkom v poriadku, tak počas rekonštrukcie zistíte, že musíte ešte navyše urobiť  opravy, s ktorými ste pri kúpe nepočítali.  Takto vás rekonštrukcia vyjde na omnoho viac, než ste pôvodne predpokladali. 

Výber nového miesta pre život nie je jednoduchou záležitosťou. Myslite do budúcnosti. Myslite na to, že dnes už môžete mať aj luxus a to v spojení v prírodou.