fbpx
In: Nezaradené

V dobe, kedy stavebné systémy sú rôznorodé, je ľahké stratiť sa v obsahu pojmov. Niektoré stavby sa vymykajú bežným označeniam, ako napríklad hrubá stavba krtkodomu.

Hrubá stavba:

Bežne sa tým myslia základy, nosné múry, priečky a strecha. Bez izolácií, resp. v streche len poistná hydroizolácia, ktorá je pod škridlou.

Hrubá stavba Krtkodomu:

Pri hrubej stavbe krtkodomu hovoríme o samotných základoch, stenách, streche a ďalšie. Priečky vynechávame, pretože potrebujeme najprv dom zasypať, potom robiť priečky.

Navyše k hrubej stavbe rátame hydroizolácie, ktoré sú súčasťou betónovej konštrukcie.

K hrubej stavbe prirátavame aj tepelnú izoláciu a zasypanie domu. Krtkodom staviame často vo svahu, ktorý má v sebe prúdy vody, resp. je výkop vysoký a pri nasiaknutí vodou sa môže nepredpovedateľne zosunúť a ohroziť dom. Preto ukončenie hrubej stavby je až zásypmi. Čas odkopaného svahu minimalizujeme.

K hrubej stavbe pre zásypy prirátavame aj oporné múry. Až s hotovými opornými múrmi je možné zasypať dom. Inak by na okrajoch zemina padala na fasádu, či do domu.

Hydroizolácie, tepelné izolácie, krtkodomTeraz už máte predstavu o hrubej stavbe krtkodomu. Zahŕňa v podstate aj 4 zo 5-tich strán fasády. Preto je hrubá stavba krtkodomu drahšia. Ušetrí sa na menších hrúbkach tepelných izolácií, na vykurovaní a vykurovacom systéme, na farbe fasády ako aj pravidelnej údržby fasády.

Samotná hrubá stavba stojí len 30% z ceny domu.

Ďalších 25-30% z celkovej ceny krtkodomu stoja tepelné izolácie, hydroizolácie a výkopy a zásypy. Výkopy a zásypy sú samozrejme závislé od pozemku, nie od domu.

Hrubá stavba krtkodom

 

Foto: Krtkodom, Imperial Building, Ideálne domy, arch. Michal Diviš