fbpx
Zelená strecha, dom v zemi, domy kryté zemou, dum v zemi, dum krytý zemí. Earth sheltered house. House in earth
In: KRTKODOM

Už pri príchode sa usmejete. Predstavovali ste si bývanie zakopané v zemi. Červenú strechu nehľadáte. Popri zelenej streche však vidíte modernú fasádu s množstvom okien.

 

Vojdete do domu a zistíte, že je preslnený. Preslnený možno ešte viac, ako vaše aktuálne bývanie. Nie je to zemljanka, ani jaskyňa. Je to moderný dom plný hrejivých slnečných lúčov. Veľa slnečných lúčov oceníte na staré kolená na prehriatie kostí.

 

Prechádzate si izby a zisťujete, že každá izba má veľké okno. Boli ste si istý, že dom nemusí mať okná na všetky svetové strany, aby bola dispozícia kvalitná. Nevedeli ste si však celkom presne predstaviť, ako bude vyzerať dispozícia ak má dom len jednu či dve fasády. Vďaka veľkým oknám a množstvu svetla zabúdate na zelenú strechu. Už sa vidíte, ako si v pokojnej atmosfére domu vychutnávate ranný dúšok kávy a so zeleňou takmer až v obývačke. Dispozícia krtkodomu vás poteší. Je skvelá, všetko vám na dispozícii vyhovuje. Vedeli by ste si predstaviť, že budete v krtkodome bývať, ideálne hneď.

 

Je leto a vonku sa topí asfalt. Vnútri v krtkodome je však príjemne. Ani teplo, ani zima. Uvedomujete si ideálnu teplotu vždy znova pri príchode do domu.

 

Odchádzate príjemne naladený. Veď kto by nechcel bývať v dome zaliatom slnkom ako v prímorskom letovisku?

 

Pozrite si video z návštevy Vlada Voštinára na youtube.

 

TIP: ak plánujete stavať pasívny dom, pozerajte sa na dostatok slnka ako aj tienenia. Okná treba tieniť tak, aby na okná v lete nedopadalo slnko. V lete je sklon slnka na území Slovenska približne 62°. V zime naopak žiadajte okná oslnené minimálne 6 hodín počas dňa. V zime oslnené okná pre pasívny dom so správnou montážou podľa zásad ETICS vám dodajú až 2-násobne viac energie ako v noci stratia. Sklon slnka je v zime približne 21° (závisí od nadmorskej výšky a zemepisnej