In: KRTKODOM

Projekt Chalet alebo aj horská chata je príbehom o kráse hôr. Ak idete na horskú túru či lyžovačku, potrebujete niekde nabrať sily na ďalší deň. Čo si zvolíte?

K dispozícii sú chaty, domy či vily rôznych veľkostí a tvarov. Všetky sú viditeľné z diaľky a prekážajú vo výhľade na hory za nimi. Ako architekti si uvedomujeme, že vytvárame prostredie, v ktorom budeme všetci spoločne žiť desiatky rokov.  Máme teda zodpovednosť spolu s majiteľmi a investormi chatiek, za výhľad v našich horách.

Uvedomujeme si, že je pekné, ak je dedina v horách viditeľná. No rozširovanie horských lokalít by mohlo byť aj príjemnejšie, menej okázalé a viac sa priblížiť prírode. Preferujete pohľad na hory alebo skôr na chaty?

Vytvorili sme totiž koncept malých chatiek, ktoré sú síce nápadité, no maximálne zapadajú do prostredia. Čím sú horské chaty Chalet výnimočné?

-vystupujú zo svahov a kopcov ako skaly
-svojim betónovým vzhľadom splývajú s okolitými skalami
-z diaľky budú neviditeľné a stratia sa medzi ostatnými skalami
-panorámu z každej chaty si vychutnáte vďaka presklenej fasáde na oboch podlažiach
-chaty pod vami ani neuvidíte, keďže budú skryté v zemi
-vychutnáte si pohľad z vírivky alebo sauny na okolité hory
-sú ničím nerušené a v priamom kontakte s prírodou

Už sa vidíte, ako relaxujete po ťažkom týždni v práci? Kde by ste chceli tieto chaty vidieť? V Tatrách, na Vysočine či v Alpách v Taliansku a Francúzku?

Aby bol celý koncept chaty vhodný do prírody, nezabúdame ani na energie. Nič neočistí myseľ tak, ako množstvo voňavého dreva v interiéri, teplé slnečné lúče cez veľké okná a upokojujúci výhľad na zeleň a majestátnosť hôr.