fbpx
Cena krtkodomu
In: KRTKODOM

 

Kvalita je prvoradá

Je pochopiteľné, že prvé, čo vás zaujíma, je cena domu. Nevieme povedať, koľko bude stáť váš krtkodom. Vieme však povedať, koľko stáli posledné postavené či rozpočtované krtkodomy. Ceny krtkodomov sa menia podľa preferencií majiteľov. Ceny sa hýbu od €90.000 za 150m2 krtkodom po €198.000 za 124m2 Krtkodom. Cena výberu klientov je priemerne a najčastejšie €135.000 za 100m2 pasívny krtkodom. To je 7,50 € za deň. Koľko miniete denne na cestovanie, či jedlo?

 

Od Krtkodomu všetci očakávame kvalitu. Dizajn je dôležitý. No Krtkodom už svojím konceptom vyčnieva z radu svojou nenápadnosťou. Jeho ekologický výraz, objemy a rozmery sú sami o sebe dizajnom, dizajnom, ktorý pretrvá. Pekná farba fasády, či drahé obkladačky v kúpeľni vyjdú z módy do 10-15 rokov. Príroda sa nám však bude páčiť vždy, pretože z prírody vzišiel aj človek.

 

Cena krtkodomu

Ak chceme držať náklady nízko, je dobré pozrieť sa na miesto, kde je najväčší potenciál šetrenia. Spočítali sme bežné náklady na realizáciu spolu s projekciou, či výkopmi vo svahu, teda kompletného domu na kľúč. Z rozloženia nákladov vidno, že hrubá stavba je náročnejšia, no dokončovacie práce sú naopak lacnejšie. Najľahšie viete cenu vášho krtkodomu ovplyvniť dizajnom. Znižovanie ceny hrubej stavby síce láka, no kvalitu treba dodržať. Dizajn povrchov je možné kedykoľvek vylepšiť. Hrubú stavbu akéhokoľvek domu je náročné neskôr vylepšiť.

Koľko stojí krtkodom. Koľko stojí dom krytý zemou, Kolik stojí dúm krytý zemí.
Súhrnný rozpis, čo koľko stojíi na stavbe v %

 

 Pre lepšiu predstavu prikladáme odrobnejší rozpis ceny stavby. Ako vidíme z grafu, všetky časti sú pomerne rovnomerné. Len dizajnové vybavenie trochu vyčnieva. Z knihy “Slobodný otrok”: Slobodný človek si vyberá len takú veľkosť bývania a takú výbavu, ktorú skutočne potrebuje.

 

Koľko stojí krtkodom. Koľko stojí dom krytý zemou, Kolik stojí dúm krytý zemí.
Detailný rozpis, koľko čo stojí na stavbe v %

Plánovanie

V práci, ale aj pred dovolenkou všetci plánujeme. Chceme totiž dosiahnuť vynikajúci výsledok. Pasívny dom je náročnejší na výstavbu ale aj na plánovanie. Keďže okrem dizajnového interiéru žiadna časť stavby nevytŕča, je potrebné ku všetkým častiam pristupovať s rešpektom. V prvom rade kvalitne plánovať a určiť cenu výstavby pred zahájením výstavby. Rozpočtom z realizačného projektu sa zistí reálna cena stavby ešte pred zahájením, bez prekvapení pri výstavbe. Ak cena prevýši rozpočet, je možné plán optimalizovať. Teda vynechať prvky, ktoré sa dajú dorobiť, alebo vylepšiť neskôr. Nepotrebné prvky môžte vynechať natrvalo. Bez finančného plánu a realizačného rozpočtu nemáte ako priebežne kontrolovať, či ste v limite rozpočtu.

 

Modelový príklad ceny domu

Po zhliadnutí skúseného oka stavbára vyvstane z grafu viacero záverov.

  1. Steny sú náročnejšie ako pri bežných domoch. Je to pre veľký horizontálny tlak zeminy. Fyzika určuje pevnosť stien
  2. Strop sa cenou len minimálne líši oproti bežnej streche
  3. Dokončovacie práce a vykurovanie sú výrazne lacnejšie ako pri bežných domoch. Nie je potrebná ani rekuperácia, ani klimatizácia a máme omnoho menej fasády
  4. Výkopové práce pre bežný dom vo svahu sú objemovo veľmi náročné. Pri krtkodome sú minimalizované
  5. Najväčší podiel na cene má dizajn, ako pri každej stavbe. Klient teda naozaj v najväčšej miere ovplyvňuje cenu výstavby svojím výberom, výberom dizajnu

 

Cena krtkodomu, cena dom kryty zemou, cena dom v zemi, dom v zemi, dúm krytý zemí, dúm chránený zemí.
Detailný rozpis ceny stavby v €

 

Pri základnom rozdelení ceny stavby je lepšie viditeľné, že hrubá stavba je náročnejšia a prejaví sa aj na cene. Práce na interiéri a vykurovaní sú oveľa menšie. Ak nechcete investovať na začiatku do krtkodomu veľa peňazí, postavte si ho vo výbave štandard. Neskôr, keď našetríte, môžte si povrchy vylepšovať. Cenu výrazne ovplyvňujú krajšie obkladačky, podlahy, okná s krajším rámom, hračky typu smart-ovládanie. Určite je super mať krásny, vyšperkovaný dom. No v prvom rade musí byť dom príjemný na bývanie, mať stabilnú klímu a zdravých obyvateľov.

Cena krtkodomu, cena dom kryty zemou, cena dom v zemi, dom v zemi, dúm krytý zemí, dúm chránený zemí.
Sumár ceny stavby v €

 

Cenník