fbpx
dom v zemi, dom kryty zemou, dúm v zemi, dúm krytý zemí, bydlení v zemi
In: KRTKODOM

Cena práce architekta a projektantov inžinierov je vysoká. Katalógové projekty majú cenu nízku. Cena katalógového projektu môže byť nízka, pretože rovnaký katalógový dom bude mať okrem Vás min ďalších 10 rodín.

 

Výhody katalógového projektu:

  • Nižšia cena
  • Rýchlosť dodania, keďže je to projekt z 90% predpripravený.

Limity katalógového projektu:

  • Nie je možné každý katalógový projekt osadiť na akýkoľvek pozemok. Dom s pozemkom musia mať spoločné črty.
  • Akákoľvek zmena projektu stojí veľa peňazí. Zmena viac ako jedného prvku znamená porovnateľnú cenu ako individuálny projekt.
  • Projekt je daný, teda je to ako kúpa bytu, ktorý je náročnejšie prerobiť.

Výhody individuálneho projektu:

  • Staviam to, čo potrebujem ja, nie čo potrebuje 10-100 ďalších ľudí. Preto idem z paneláka do domu. Lebo mi nevyhovuje to, čo vyhovuje tisícom ďalších.
  • Staviam len plochu, ktorú chcem využívať. Nestaviam miestnosti navyše, lebo tak boli v projekte.
  • Namiesto miestnosti navyše, ktorú nepotrebujem, zaplatím individuálny projekt a získam dom, aký chcem ja. 

Nevýhody:

 

Ako pristupuje architekt k domu?

Investor a dom s pozemkom musia byť v harmónii. Dom si staviame preto, aby sme v ňom oddychovali. Aby sme mohli v dome a jeho záhrade oddychovať, mal by byť navrhnutý s ohľadom na genius locci (duch miesta). Raz mi klient povedal; „Dobrá architektúra je taká, kde prejdem okolo a nevšimnem si detail. Ako hudba k filmu. Dobrú hudbu k filmu neregistrujete. Rovnako by mal dom tak dokonale zapadať do prostredia, akoby tam bol vždy.“ Pán Bernard. Na takúto súhru a súzvuk človeka, prírody a bývania je potrebný čas.

 

Vďaka technológiám ako 3D modelovanie BIM (building information modeling) vieme skrátiť prácu na projekte. Najdlhšie a najdrahšie je však práve premýšľanie nad tým, ako postaviť dom čo najkvalitnejšie a najjednoduchšie. K tomu prislúcha množstvo detailov, ktoré treba vyriešiť. Platí tu jedno pravidlo. Čo sa nevyrieši v projekte (rozumej prípravu a plánovanie), to sa vyrieši na stavbe za 3-násobnú cenu.

 

Otázka. Ako dlho plánujete dovolenku, ako dlho plánujete finančnú istotu? Venujete plánovaniu viac ako 10% času, ktorý strávite na dovolenke? Potom je logické, že aj svoje bývanie na 20-50 rokov chcete plánovať dôkladne. Dôkladné plánovanie domu stojí cca 10% peňazí z ceny výstavby, resp. 0,5% z času, ktorý budete dom využívať. (rok plánovania vs. 50 rokov užívania, €11.000 za projekt vs. €120.000 za stavbu). Inžinierska činnosť sa generovala storočia a pretrvala stáročia len preto, že inžinier má za úlohu pripraviť ekonomicky efektívnu stavbu naplánovaním. Ak požadujete kvalitné produkty a služby pre dennú spotrebu (jedlo, oblečenie, auto, telefón,…), chcite aj kvalitného architekta, kvalitné materiály, kvalitnú stavbu.

Kto hľadá najlacnejšieho projektanta, dostane najdrahšie bývanie.

 

Dnes je doba uponáhľaná

Všetci sa musíme prispôsobiť, aj stavebníctvo. Za posledné roky sa zrýchlila výstavba z 3-4 rokov v roku 1990 na 0,5-1,0 roka v roku 2017. Plánovanie a prípravu však neradno podceniť. Často sa stáva, že pri projekte sa povie, že detaily sa vyriešia na stavbe neskôr. Aj sa vyriešia. Avšak s vyššou cenou a dlhším časom. Preto ak Vám na Vašom vlastnom dome záleží, doprajte si čas na prípravu.

 

Otázka na záver. Ak realitnému maklérovi dáte 3-4% z ceny nehnuteľnosti a projektantovi dáte 1,5-2% z nehnuteľnosti, dá Vám maklér 2-násobnú pridanú hodnotu oproti architektovi? Určuje výslednú hodnotu nehnuteľnosti maklér, alebo architekt kvalitným projektom a kontrolou výstavby?