fbpx
In: Design and Build, KRTKODOM

 

Žijeme v dobe technickej, hovoríme o smart riešeniach. Všetky parametre meriame podľa metrických hodnôt (milimetre, sekundy, kilowatt-hodiny). Kvantifikácia je potrebná pre určenie splnenia umelo stanovenej hranice. Čo však hovoria hodnoty a parametre o príjemnom bývaní? Prečo má zmysel pozerať sa na tzv. sokratov dom?

 

Ak staviame dom na 50 rokov, zaujíma nás, aký bude mať dopad na užívanie a energie. Auto o 10-15 rokov recyklujeme, no dom je tu na 50 rokov a ovplyvňuje 3 a viac generácií. Preto sú naň kladené oveľa vyššie nároky. Pri návrhu domu môžme vychádzať z technických smart riešení. Alebo môžme stavať prírodne smart. Jedna predloha je známa už od piateho storočia pred našim letopočtom. Popísal ju grécky filozof Sokrates (470-399 p.n.l.). Všímal si, čo človek potrebuje k životu.

Základné potreby domu:

  • skladovať časť zo svojej úrody
  • slnko pre lepšie zdravie a psychickú pohodu
  • potrebuje byť na čerstvom vzduchu
  • míňať čo najmenej a využívať, čo príroda dáva

 

Sokratov dom

Sokratov dom, pôdorysné usporiadanie. 1-pergola / terasa, 2-obytný priestor, 3-skladovací priestor

Popísal preto usporiadanie domu, ktoré nazývame Sokratov dom. Jeho základné delenie je na tri časti:

  • pergola / terasa – 1
  • obytný priestor – 2
  • skladovací priestor – 3

    Sokratov dom, pôdorysné usporiadanie. 1-pergola / terasa, 2-obytný priestor, 3-skladovací priestor

Princíp je jednoduchý

Krytá terasa má slúžiť na tienenie letného slnka a vytvorenie vánku. Aby sa vám slnko nedostalo do obývačky, do domu. Akonáhle slnko zasvieti na sklo okna, máte teplo v interiéri a zbaviť sa ho dokážete len ťažko, napríklad klimatizáciou alebo nočným chladením. Odkloniť slnečné lúče dokážete aj vonkajšími lamelami či žalúžiami. Kto by však chcel žiť v tme alebo s mrežou pred oknom, keď je v lete tak pekný výhľad z domu?

V zime naopak 

V zime naopak chcete, aby vám strecha priniesla čo najviac slnečných lúčov. Preto strecha smerom von stúpa, aby umožnila slnečným lúčom prehriať dom. Dlhšie prekrytie terasy má aj iné ako technické výhody. Oveľa menej času strávite čistením okien, pretože na ne väčšina dažďa nedosiahne. Navyše okná kryté pred letným slnkom a čiastočne aj mrazmi vydržia dlhšie pekné a funkčné.

 

Terasa a vstup do domu má byť čo najširší, aby ste sa čo najdlhšie cítili v pohode vďaka množstvu slnka a tepla. Získate tiež panoramatický výhľad.

Obytný priestor

Obytný priestor je centrálnou časťou domu. Má byť slnečná, teplá, príjemná. Teplo dosiahneme aj technikou. Avšak slnečné lúče spôsobia, že môžte znížiť teplotu v dome o 2-3°C a stále bude príjemne. Obytná časť by mala byť stredne veľkou. Princíp sokratovho domu sa dá použiť aj pre jednotlivé izby. Pri okne máte stôl, vzadu máte posteľ.

 

Zadná časť domu

Zadná časť domu je skladovacia. Mala by byť najmenšou (čím viac priestoru človek má, tým viac skladuje a naopak šetrí na radostiach života). Zadná, ideálne severná časť domu slúži dvom účelom. Je nárazníkovou zónou proti chladu do obývacej časti a zároveň je skladovacím priestorom so stabilnými podmienkami. Môže byť chladná, netreba jej okná, stačí vetranie. Zaručuje stabilné podmienky pre skladovanie, čo sa prejaví dlhšou životnosťou skladovaných vecí (potravín, ale aj oblečenia, pneumatík a ďalších).

 

Všetko sa dá nahradiť smart technikou. Ale načo, keď môžme načerpať energiu zo smart prírody?

Viac prírody, menej techniky.

 

Pozrieť pôdorysy krtkodomov